Vegeguláš
  • Domov
  • Recepty
    • Hlavné jedlá >
      • Vegánske
      • Vegetariánske
    • Polievky
    • Nátierky
    • Celozrnné múčne
    • Dezerty a sladké
    • Nápoje
    • Bezlepkové
    • Kaše
  • Deti
    • Varíme s deťmi
    • Čítame s deťmi
    • Tvoríme s deťmi
    • Pestujeme s deťmi
    • Túlame sa s deťmi
  • Knihy
    • vegáni
    • vegetariáni
    • Deti a rodina
    • Nápoje
  • Spolupráca
  • Kontakt

vegánske

Segedín s údeným tempehom a domácou knedľou

2/27/2019

0 Comments

 
Segedín som zvykla varievať na rôzne spôsoby – so sójovým mäsom či údeným tofu, ale podľa mňa najchutnejšia verzia je s údeným tempehom. Knedľu nekupujte, ale skúste si vymiesiť vlastnú. Verte, že bude neporovnateľne chutnejšia. 
Picture
Potrebujeme:
údený tempeh

1 cibuľa 
1 strúčik cesnaku
500 g kyslej kapusty
200 ml sójovej smotany
1 PL mletej červenej papriky
1 KL mletej rasce
bobkový list
čierne korenie
zemiakový škrob
soľ
 
Postup:
Kyslú kapustu premyjeme, osolíme, okoreníme, pridáme bobkový list, podlejeme vodou a domäkka uvaríme. Cibuľu a tempeh nakrájame na kocky. Do panvice nalejeme olej, posypeme ho čerstvo namletým čiernym korením a rascou. Opečieme dozlata a pridáme tempeh, ktorý tiež jemne pripečieme. Pretlačíme naň cesnak a posypeme mletou červenou paprikou. Chvíľu miešame, aby neprihoreli a potom ich presypeme do hrnca s uvarenou kyslou kapustou. Podľa potreby zalejeme vodou a aspoň 10 minút povaríme. Na záver segedín zjemníme smotanou. Ak máte radšej hustejší segedín, zahustite si ho vo vode rozmiešaným škrobom alebo špaldovou múkou. V prípade, že je hustý, rozrieďte ho vodou. Hotovú tradičnú pochúťku podávame s domácou knedľou.

Knedľa:
Na dve menšie knedle použijem 1/4 kocky čerstvého droždia, 1 lyžicu cukru, ½ lyžice soli, cca 2 dl vlažnej vody a asi 300 g špaldovej alebo pšeničnej polohrubej múky. Do misy nasypem múku, spravím jamku a do nej nalejem vlažnú vodu s cukrom, rozdrvím droždie a nechám kvasiť. Osolím a riadne vymiesim. Nechám kysnúť aspoň polhodinu. Vytvarujem knedle, ktoré opäť nechám aspoň 15 minú nakysnúť. Potom ich preložím na vymastený parák a dám pariť do hrnca minimálne na 20 minút.
0 Comments

Kokos karí šošovica s broskyňami

1/23/2019

0 Comments

 
Máte radi sladko-slané kombinácie? Ja veľmi. Tu je jedna z mojich obľúbených:​
Picture
Potrebujeme:
130 g čiernej šošovice
4 polky broskyne
1 mrkva
kúsok čili papričky
1 šalotka
2 - 3 dl kokosovej smotany
šťava z limetky
rímska rasca
kurkuma
karí
bobkový list
soľ
čierne korenie

Postup:
Najskôr v slanej vode uvaríme šošovicu s bobkovým listom. Do hrnca nalejeme olej a rozohrejeme ho. Na olej nasypeme čerstvo namleté čierne korenie, rímsku rascu, karí, kurkumu a nasekanú čili papričku. Chvíľu smažíme, aby sme zvýraznili chuť a vôňu korenín. Do koreninového oleja potom pridáme nadrobno nasekanú šalotku. Opečieme dozlata a pridáme na tenké pásiky nakrájanú mrkvu. Minútku miešame a pridáme uvarenú šošovicu a na kocky nakrájanú broskyňu. Po ďalšej minúte zalejeme kokosovou smotanou. A už len minútu necháme prevrieť tak, aby mrkva nebola rozvarená, ale príjemne chrumkavá. Servírujeme s ryžou alebo ryžovými rezancami.

TIP: Broskyne môžete pokojne nahradiť ananásom, mangom, hruškou alebo marhuľou. 
Picture
0 Comments

Hlivový paprikáš so špaldovo-zemiakovými haluškami

11/30/2018

0 Comments

 
Do paprikášu môžete použiť akúkoľvek obľúbenú hubu. Hlivu nájdete v obchode stále, čo je super! Vraj patrí medzi najvzácnejšie jedlé huby, obsahuje množstvo vitamínov a minerálov a posilňuje imunitu. Tak jedzte zdravo a buďte zdraví! :)
Picture
Paprikáš:
300 g hlivy ustricovej
1 cibuľa
250 ml sójovej smotany
olej
čierne korenie
mletá červená paprika
mletá rasca
soľ
citrónová šťava
​
Halušky:
2 zemiaky
150 g špaldovej múky
5 PL vody
soľ
 
Postup:
Hlivu opláchneme, osušíme a nakrájame na kúsky. Na rozpálenom oleji opečieme na kúsky nakrájanú cibuľu, ktorú okoreníme a posypeme mletou rascou. Keď je jemne pripečená, posypeme ju mletou paprikou a pridáme hlivu. Chvíľu opekáme, podlejeme vodou a osolíme. Dusíme dovtedy, kým kúsky hlivy nezmäknú. Medzitým si pripravíme cesto na halušky. Do veľkého hrnca dáme variť vodu. Očistené zemiaky najemno nastrúhame, zmiešame s vodou a osolíme. Postupne pridávame múku tak, aby nebolo ani príliš riedke ani príliš husté. Keď voda vrie, osolíme ju a nahádžeme do nej halušky. Varíme 5 – 10 minút, potom ich zlejeme, prepláchneme vodou a precedíme. Keď je hliva mäkká, pridáme smotanu, podľa chuti okyslíme citrónovou šťavou a v prípade potreby zahustíme múkou alebo škrobom rozmiešaným v troche vody. Na tanier dáme kôpku halušiek a zalejeme hlivovým paprikášom.
Picture

Picture
0 Comments

Vegánske dukátové buchtičky

11/16/2018

0 Comments

 
Včera som prvýkrát v živote piekla dukátové buchtičky. Urobila som si svoje klasické kysnuté cesto, do ktorého vôbec nemusíte dávať ani vajcia, ani maslo a ani živočíšne mlieko. Aj napriek tomu budú chutné, zvrchu chrumkavé a vnútri s mäkučkou a vláčnou striedkou. Vrch poliať pudingom z rastlinného mlieka (keď je z orechov, dodá mu ešte zaujímavejšiu chuť) a chutnú spomienku na školské jedálne máte na stole :)​
Picture
Buchtičky
250 - 300 g hladkej špaldovej múky 
2 dl rastlinného mlieka (dala som mandľové)
1/5 kocky čerstvého droždia 
1 dl slnečnicového oleja
štipka soli 
2 PL trstinového cukru
Puding
1 vanilkový puding
600 ml rastlinného mlieka
trstinový cukor
 
Postup:
Do misky nasypeme múku a do stredu urobíme jamku. Do nej nalejeme vlažné mlieko, do ktorého rozdrobíme droždie a prisypeme lyžicu trstinového cukru. Necháme asi 15 minút kysnúť. Do cesta prilejeme olej a pridáme štipku soli. Vymiesime kompaktné cesto, ktoré necháme asi polhodinu kysnúť.
​
Vykysnuté cesto rozvaľkáme na centimetrovú hrúbku a malými okrúhlymi formičkami vykrajujeme krúžky. Nájdite si čo najmenšiu formičku alebo štamperlík, aby boli buchtičky čo najmenšie a približne rovnaké. Vytvarujeme z nich guľku, zo všetkých strán ju vytrieme v oleji a vložíme do vymasteného pekáča. Takto pekne tesne vedľa seba ukladáme malé budúce buchtičky.
​
Keď je pekáč plný, vyhrejeme rúru na 200 °C a buchtičky necháme aspoň 15 minút podkysnúť. Keď je rúra vyhriata, vložíme do nej buchtičky a teplotu znížime na 180 °C. Pečieme, kým nie sú pekne zlatisté. Keď sú upečené spravíme si redší vanilkový puding. Buchtičky preložíme na tanier, polejeme vanilkovým pudingom a posypeme semienkami granátového jablka. Krásne zažiaria a dodajú im príjemnú kyselkavosť. 
0 Comments

Zapečená maslová tekvica s údeným tofu

10/3/2018

0 Comments

 
Maslová tekvica je jedným​ obrovským kusiskom zdravej a chutnej zeleniny, ktorá sa dá pripraviť na všetky možné spôsoby. Ponúkam vám jeden z našich obľúbených receptov, na ktorý potrebujete minimum ingrediencií a vykúzlite naozaj dokonalú chuťovku :)
Picture

Potrebujeme:

​500 g maslovej tekvice
údené tofu
3 lyžice ovsených jemných vločiek
majorán
zelerová vňať
čierne korenie
mletá údená paprika
oregano
1 strúčik cesnaku
​1 cibuľa
soľ
olivový olej
 
Postup:
Rúru vyhrejeme na 200 °C. Tekvicu prekrojíme na polovicu, vydlabeme, semená vyberieme a zvyšnú časť nadrobno nakrájame. Vydlabanú tekvicu pokvapkáme olivovým olejom a posypeme korením, bylinkami a ponatierame pretlačeným cesnakom. Dáme piecť do vyhriatej rúry. Očistenú cibuľu nakrájame a vysypeme na rozohriaty olej. Okoreníme, jemne pripečieme a prisypeme tekvicu. Domäkka ju za stáleho miešania opekáme a pridáme nastrúhané údené tofu. Na záver ju zahustíme ovsenými vločkami a dochutíme údenou mletou paprikou a majoránom. Túto zmes natlačíme do tekvice a dáme zapiecť do rúry.
0 Comments

Špargľová karí omáčka s kokosovým mliekom

5/8/2018

0 Comments

 
Je tu sezóna špargle, preto sa inšpirujte a skúste si uvariť túto chutnú krémovú omáčku. K tomu kôpka ryže, marinované tofu, zeleninka z grilu a verte, že si pochutíte.
Picture
Potrebujeme
balíček bielej špargle
konzerva kokosového mlieka
1 KL kurkumy
1 PL karí korenia
štipka čierneho korenia
štipka rímskej rasce
lyžica kukuričného alebo zemiakového škrobu
1 PL citrónovej šťavy
olej
soľ
 
Postup
Bielu špargľu ošúpeme a nakrájame na kolieska. Do hrnca dáme trochu oleja, naň nasypeme rímsku rascu, karí, kurkumu, čierne korenie a chvíľu opekáme, až sa rozvinie krásna vôňa. Na voňavý olej dáme nakrájanú špargľu, ktorú tiež chvíľku opečieme, posolíme a podlejeme trochou vody. Dusíme asi 10 minút, potom k nej prilejeme kokosové mlieko a zahustíme lyžicou škrobu zmiešaného s troškou vody. Odstavíme a okyslíme citrónovou šťavou. Hotovú omáčku môžete podávať s ryžou, grilovanou cviklou, sparenou brokolicou a marinovaným tofu.
0 Comments

Koložvárska kapusta s lahôdkovým tofu

2/22/2018

0 Comments

 
Koložvársku kapustu som zvykla zapekať s údeným tofu, ale našla som oveľa chutnejšiu alternatívu. Ak nemáte lahôdkové ani údené tofu, pokojne namiesto nich použite sójovú drť alebo tempeh. Prevoňajte ich korením a zjemnite rastlinnou smotanou.
Picture
 
Potrebujeme:
250 g guľatozrnnej ryže
200 g lahôdkového tofu
200 g kyslej kapusty
2 dl rastlinnej smotany
2 cibule
1 cesnak
½ lyžičky kurkumy
½ lyžičky mletej údenej papriky
½ lyžičky mletej papriky
čierne korenie
soľ
olej

Postup:
Najskôr si uvaríme ryžu. Na lyžicu rozpáleného oleja dáme nakrájanú cibuľu, neskôr pretlačíme cesnak, posypeme mletou červenou paprikou. Po chvíli tam vložíme prepláchnutú kyslú kapustu. Posolíme ju a necháme dusiť domäkka. Na panvici si pripravíme ďalšiu vrstvu z tofu, korenia a cibule. Nakrájanú cibuľu opečieme a na ňu nastrúhame tofu a chvíľu opekáme. Potom okoreníme, pridáme kurkumu a údenú papriku. Keď máme uvarenú ryžu, dáme ju do olejom vymastenej zapekacej formy. Na ňu vložíme vrstvu koreneného tofu a navrch posypeme dusenou kyslou kapustou. Zalejeme rastlinnou smotanou a dáme zapiecť do vopred vyhriatej rúry. 

0 Comments

Vegánska kôprová omáčka s varenými zemiakmi a pečenými opekačkami

6/4/2017

0 Comments

 
​Kôpru máme plnú záhradu, preto som dnes varila čiarkovú omáčku. Áno, čiarkovú – vraj som ju tak volala, keď som bola škôlkarka. Vtedy nepatrila medzi moje obľúbené. Dnes ju však zbožňujem.
Picture
​Potrebujeme:
čerstvý kôpor, 250 rastlinnej smotany, 2 lyžice oleja, bobkový list, soľ, lyžica špaldovej múky, šťava z citróna
 
Postup:
Do hrnca dáme olej, do ktorého nasypeme múku a spravíme bielu zápražku. Tú po chvíli zalejeme asi 2 dcl vody a dolejeme rastlinnou smotanou. Do smotanovej omáčky dáme bobkový list, posolíme a prevaríme. Na záver do omáčky pridáme čerstvo nasekaný kôpor a odstavíme. Kôprovú omáčku môžete podávať s knedľou alebo varenými zemiakmi. My sme si k nej ešte upiekli opekačky, ale pokojne si k nej môžete opiecť aj údené tofu, tempeh alebo na cibuľke restované sójové mäsko.
Picture
sójové opekačky
0 Comments

Vegánske sushi

3/28/2017

0 Comments

 
Tak ako sú vo varení mojou špecialitou tradičné slovenské jedlá v rastlinnej podobe, špecialitou môjho muža sú ázijské a indické jedlá. Také sushi nám robieva, ktoré nielen dokonalo vyzerá, ale aj dokonalo chutí: 
Picture

​Potrebujeme:

1 šálka ryže na sushi alebo guľatozrnnej, 1 lyžica ryžového octu, 4 riasy nori, lyžička soli, 1/2 lyžičky trstinového cukru, sójová omáčka, wasabi pasta, nakladaný zázvor, dovnútra: mrkva, čerstvá uhorka, stopkový zeler, avokádo, čínska kapusta

Postup:
Ryžu prepláchneme v studenej vode a dáme variť do hrnca. Zalejeme asi 1,5 šálkou vody a uvaríme. Uvarenú ryžu potom premiešame s octom, cukrom a soľou. Medzitým si na tenké pásiky nakrájame zeleninu. Na bambusovú podložku položíme plátok riasy, na ktorú dáme vrstvu ryže. Môžeme si namáčať prsty vo vlažnej vode, aby sa nám ryža nelepila na prsty. Do stredu naukladáme pásiky zeleniny a pomocou bambusovej podložky pevne zrolujeme. Ostrým navlhčeným nožom potom nakrájame na úhľadné kúsky. Sushi podávame s wasabi pastou, nakladaným zazvorom a kvalitnou sójovou omáčkou.
​
Picture
Picture
Picture
Picture
0 Comments

Vegánsky bigos so seitanom a údeným tofu

3/16/2017

0 Comments

 
​Včera som uvarila poľské tradičné jedlo zvané bigos. Samozrejme, vegánsku verziu. Namiesto kopy mäsa, klobás a slaniny som použila seitan a nádych údeniny jedlu dodalo údené tofu, potom už len huby, korenie, paradajkové pyré, červené víno a tradičná poľská špecialita bola na svete. Bigos sme zajedali s mojim domácim špaldovo-ražno-slnečnicovým chlebíkom.
Picture
Potrebujeme:
  • 500 g kyslej kapusty
  • 500 g hlávkovej kapusty
  • 1 mrkva
  • hrsť sušených húb
  • 1 údené tofu
  • 100g seitanu
  • 1 dcl paradajkového pyré
  • 1dcl červeného vína
  • bobkový list
  • 3 guľky nového korenia
  • čierne korenie
  • olej
  • soľ
 
Postup:
Kyslú kapustu premyjeme a uvaríme spolu s bobkovým listom a novým korením domäkka spolu s hubami. Očistenú mrkvu nakrájame na kocky a dáme do hrnca s rozohriatym olejom. Chvíľu opekáme a potom k nej pridáme nakrájanú hlávkovú kapustu. Posolíme, zalejeme asi 2 dcl vody a uvaríme domäkka. Očistíme cibuľu a nakrájame na kocky. Vložíme do panvice a dozlata ju opečieme. Pridáme na kocky nakrájané tofu so seitanom  a opečieme. Posolíme a okoreníme a na záver posypeme mletou červenou paprikou. Nakoniec zmiešame dokopy kyslú kapustu s hubami s hlávkovou kapustou a mrkvou, k nich pridáme aj opečené tofu so seitanom. Prilejeme paradajkové pyré a červené víno a varíme ešte asi 15 minút.
0 Comments
<<Previous
Forward>>

    Archives

    May 2020
    April 2020
    March 2020
    July 2019
    June 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    November 2018
    October 2018
    May 2018
    February 2018
    June 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    October 2015

    Categories

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Domov
  • Recepty
    • Hlavné jedlá >
      • Vegánske
      • Vegetariánske
    • Polievky
    • Nátierky
    • Celozrnné múčne
    • Dezerty a sladké
    • Nápoje
    • Bezlepkové
    • Kaše
  • Deti
    • Varíme s deťmi
    • Čítame s deťmi
    • Tvoríme s deťmi
    • Pestujeme s deťmi
    • Túlame sa s deťmi
  • Knihy
    • vegáni
    • vegetariáni
    • Deti a rodina
    • Nápoje
  • Spolupráca
  • Kontakt