Knihu Pečeme pro vegany napísala Nicole Just, ktorá žije v Berlíne. Od r. 2009 sa stravuje vegánsky a od r. 2010 píše na svojom blogu o svojich skúsenostiach s týmto životným štýlom. Knihu vydalo vydavateľstvo Vašut a má 64 strán. Obsahuje 43 receptov na pečivo prevažne z treného, piškótového a kysnutého cesta a cesta na quiche. Prevažná časť receptov je na sladké koláče, no nájdete tu aj recept na slaný pizza chlieb s bylinkami, rozmarínový chlieb s paradajkami, mrkvový chlieb s orechmi či špenátový quiche so šampiňónmi. Fotky: Fotografie nafotil profesionálny fotograf Thorsten Suedfels.
Foodstyling: Foodstyling je opäť jednoduchý a zrozumiteľný. Foodstylistky radi používajú omrvinky, poprašky cukru na koláči i mimo neho, kvapky oleja mimo tanier, múku od miesenia vedľa misy... Biele vysvietené pozadie s krásnymi taniermi, štýlovými príbormi, vyžehlenými obrusmi a prestieraním tu neuvidíte. Dokonalú čistotu okolo tanierov na fotkách nehľadajte, ani detailne symetrické tvary koláčov či chlebov. Ani len v súčasnosti moderné raw torty nemajú ten klasický dokonalo vyhladený, rovnomerný vzhľad a to je mne osobne veľmi sympatické. Ingrediencie: Autorka v receptoch používa ingrediencie vegánom blízke - vegánsky margarín, sójové mlieko, vegánska čokoláda, rastlinná smotana, vajcia v recepte väčšinou nahrádza 2 lyžičkami sójovej múky alebo jablkovým pyré. Tieto potraviny zoženiete najmä v špecializovaných predajniach so zdravou výživou. Dizajn: Obálka hneď človeka zaujme, je na nej krásne vyzerajúci vegánsky cheescake s ovocím, samozrejme, s receptom vo vnútri. Rozdelená ja do štyroch kapitol, ktoré sú jasné a prehľadné, fotografie lahodne vyzerajúcich koláčikov určite oslovia aj tých, ktorí nie sú zástancami vegánskej stravy. Cena: Kniha stojí od 5 do 7 eur. Kto sa knihe poteší: V knihe nájdete veľa rôznych inšpirácií na vegánske pečenie. Vďaka nej sa naučíte, ako upiecť klasické kysnuté buchty, chlieb či roládu z piškótového cesta. Je v nej naozaj pestrý výber rôznorodých koláčikov, muffinov, toriet, kysnutého pečiva a drobného pečiva. Každý recept má vypočítané množstvo kalórií na jednu porciu a uvedené je aj množstvo bielkovín, tukov a sacharidov.
0 Comments
Nedávno som si zadovážila jednu knihu plnú lákavých vegánskych receptov, preto by som sa rada s vami podelila o moje dojmy z tejto knihy. Kniha má názov Vaříme pro vegany a napísal ju Martin Kintrup a s dovolením majiteľa vydavateľstva Jána Vašuta som pre vás pripravila takú malú recenziu: Vaříme pro vegany je 64-stranová kniha určená vegánom, ale aj ľuďom, ktorí hľadajú nové inšpirácie v stravovaní bez potravín živočíšneho pôvodu. Autor v nej popisuje odskúšané recepty od raňajok až po večeru a sladký dezert.
Fotky: Fotografie v knihe sú na profesionálnej úrovni, nenafotil ich sám autor, ale fotograf Wolfgang Schardt. Foodstyling: S foodstylingom sa autor veľmi nepotrápil, no keďže sú použité suroviny v jedlách pestré, aj samotné fotky na pohľad zaujmú svojou farebnosťou. A tým, že nie je foodstyling veľmi prekombinovaný, jedlá sú podľa môjho názoru pre čitateľa lákavejšie na prípravu. Obsah: Variabilita receptov v knihe je naozaj pestrá. Čitateľ v nej nájde recepty na rôzne druhy raňajok, šalátov, nátierok, chutných hlavných jedál a polievok. Mňa zaujali najmä sladké dezerty, vyskúšala by som každý jeden :). Ingrediencie: Autor používa pre našinca dostupné ingrediencie. Ak by ste niečo nevedeli zohnať, zavítajte do špecializovaných predajní so zdravou výživou a tam neznámy produkt určite objavíte. Autor v receptoch používa dosť veľké množstvo ingrediencií, pravdepodobne má za cieľ, aby bolo jedlo pestré a obsahovalo čo najviac cenných látok. Mňa osobne trošku prekvapila autorova obľuba používať javorový sirup dokonca aj v slaných jedlách (aj v nátierkach), ale aj cukor napr. do pečených šošovicových guliek (akoby fašírok). Myslím, že pridávanie cukru do takýchto jedál je úplne zbytočné. Časté je aj pridávanie postrúhanej limetovej alebo citrónovej kôry a rímskej rasce do jedál. Autor pravdepodobne taktiež zohľadňuje príliš zaneprázdnených ľudí a zjednodušuje im samotnú prípravu jedla používaním konzervovaných a mrazených polotovarov. Rád používa konzervované strukoviny, v jednom recepte som videla aj mrazenú polievkovú zeleninovú zmes. Čo ale nepovažujem za veľké negatívum, pretože kuchári, ktorí majú viac času na prípravu a uznávajú čerstvosť a sezónnosť si v tomto prípade vedia poradiť a použijú skôr čerstvé suroviny. Dizajn: Obálka má moderný dizajn, kapitoly v nej sú logicky usporiadané, čitateľa na pohľad kniha určite zaujme. Má lákavý layout, farebne zvýraznené dôležité odseky, nadpisy a podnadpisy. Novej kapitole je vždy venovaná pekná dvojstránka s fotografiou a autorovým popisom. Cena: Kniha stojí od 4 do 6 eur. Kto sa knihe poteší: Kto obľubuje kombináciu javorového sirupu, citrónovej kôry a rímskej rasce, si v tejto knihe určite príde na svoje. Kniha je cenovo prijateľná, je pekne spracovaná a kto má rád vegánsku kuchyňu, určite v nej nájde množstvo zaujímavých inšpirácií. Pre tých, ktorí si sledujú váhu, vyzdvihujem vypočítané množstvo kalórií na jednu porciu. Pri každom jedle máte uvedené aj množstvo bielkovín, tukov a sacharidov. Kniha je prehľadná a pútavá, zmestí sa aj do kabelky a určite ňou potešíte vegánov i vegetariánov vo svojom okolí. |
Autor: Natália KuľkováArchivesCategories |