Vegeguláš
  • Domov
  • Recepty
    • Hlavné jedlá >
      • Vegánske
      • Vegetariánske
    • Polievky
    • Nátierky
    • Celozrnné múčne
    • Dezerty a sladké
    • Nápoje
    • Bezlepkové
    • Kaše
  • Deti
    • Varíme s deťmi
    • Čítame s deťmi
    • Tvoríme s deťmi
    • Pestujeme s deťmi
    • Túlame sa s deťmi
  • Knihy
    • vegáni
    • vegetariáni
    • Deti a rodina
    • Nápoje
  • Spolupráca
  • Kontakt

reštaurácie

vegetariánske a vegánske reštaurácie, bistrá, fastfoody, kaviarne, zmrzlinárne...

Pestrosť, láska, chuť, zdravie – 4 ingrediencie, ktoré zaručene nájdete vo vegánskych jedlách z Našej Čarovne 

2/14/2017

0 Comments

 
Dnes vám predstavím Našu Čarovňu, malý rodinný podnik v centre Trnavy, odkiaľ už dva roky všade navôkol rozvoniavajú chutné vegánske a makrobiotické jedlá. Čarovní kuchári tu každý deň čarujú nielen pre vegánov, ale aj pre ľudí s rôznymi potravinovými intoleranciami
Picture

​Naša Čarovňa oslavuje práve v tomto mesiaci dva roky. Okrem zdravých a lahodných obedov v jej ponuke nájdete chutné placky a palacinky, ktoré tu pripravujú z čerstvo namletej pohánky. Plnia ich džemami bez cukru a slanými nátierkami podľa želaní zákazníkov. Obľúbený je ich vegánsky kebab, tzv. vegibab, ktorý plnia čerstvou zeleninou, šťavnatým dresingom a chrumkavým opraženým seitanom alebo tempehom. Nepoužívajú umelé zvýrazňovače chute, ale snažia sa dochucovať prírodnými japonskými omáčkami, bylinkami a koreninami v bio kvalite. 

​V Trnave dlhé roky chýbala reštaurácia, ktorá by ponúkala čisto vegánsku stravu. „Ešte pred otvorením Našej Čarovne moja mamina varila vo svojom zdravom obchodíku pre personál a zopár priateľov. Postupne tým vzbudzovala zvedavosť u ďalších a ďalších ľudí. Keď sa človek začne starať o to, čím kŕmi svoje telo, už si nevystačí s bežnou vegetariánskou ponukou v reštauráciách, vyprážanými šampiňónmi či vyprážaným syrom so šunkou..,“ myslí si Frederik Baláž, prevádzkar  a spoluzakladateľ Našej Čarovne.

Picture

​V kuchyni Čarovne varia zdravo, chutne a snažia sa najmä o pestrosť jednotlivých surovín. „Varíme intuitívne, preto sa stáva, že často prekvapíme novými kombináciami aj sami seba (smiech). Samozrejme, sú niektoré obľúbené klasiky, ktoré vždy potešia. Zákazníci si pochvaľujú také typické jedlá v našej zdravšej vegan verzii, napríklad koložvársku kapustu s tempehom alebo jačmenné halušky s vegan „bryndzou“. Obľúbenými sú aj bezlepkové palacinky s biodžemíkmi a slané placky s rôznymi náplňami ako napríklad syrová bez syru či tresková bez tresky,“ vymenúva Frederik. 

Picture

​Rozhodnutie otvoriť si vlastnú rodinnú prevádzku netrvalo dlho. K mamine, ktorá dlhé roky varila vegánske jedlá sa pripojili aj jej dve deti a všetci traja prostredníctvom svojho vegánstva ukazujú, že aj zdravé jedlá môžu byť chutné. Postupne vznikol malý rodinný podnik určený ľuďom, ktorí kladú dôraz na to, čo vložia do úst. „Išlo nám hlavne o to, aby sme spĺňali naše kritériá. Každý obed je vyskladaný tak, aby v ňom bolo po výživovej hodnote všetko vyvážené. Vo veľkej miere sa riadime prvkami makrobiotiky a v neposlednom rade nám ide o chuť. Veľkou motiváciu nám bolo práve to, aby sme ukázali, že aj zdravé jedlo môže byť chutné. Že netreba robiť kompromisy medzi chuťou a zdravím,“ vysvetľuje Frederik.  

Picture

Počas každého ppracovného dňa v Čarovni nájdete pestré menu pozostávajúce z polievky, hlavného jedla a vegánskeho dezertu. Poobede sú v ponuke zdravé rýchlovky.  Všetko je vegánske, kuchári vychádzajú v ústrety aj zákazníkom s rôznymi potravinovými intoleranciami. „Od otvorenia sa postupne vytvorila stála klientela ľudí, ktorí si iný obed už hádam ani nevedia predstaviť.  Veľa z nich sa stalo našimi priateľmi, z čoho sa veľmi tešíme a naozaj to vytvára takú rodinnú atmosféru. Okrem toho prichádzajú aj noví ľudia, ktorí sú zvedaví  na našu kuchyňu. Z toho máme veľkú radosť a motiváciu pokračovať a zlepšovať sa. Ľudia sa pomaly „zobúdzajú“ a stále viac si uvedomujú výhody vegánskeho stravovania nielen pre seba, ale aj pre našu planétu,“ myslí si Frederik. Naša Čarovňa sa stala priestorom pochutnávania si na dobrom jedle a miestom mnohých zaujímavých prednášok, seminárov a workshopov. Najnovšie tu začali organizovať aj akcie pre deti. Ak ste ešte v Našej Čarovni neboli, zmeňte to a choďte ochutnať ich chutnú domácu vegánsku kuchyňu. Objaviť tam môžete aj takéto pochúťky:
​Otvrorené majú každý pracovný deň od 11.30 hod do 20.00 hod. Nájdete ich v Trnave na Šrobárovej ulici číslo 1:

0 Comments

O dobrom vegetariánskom jedle, pive, káve a víziách do budúcnosti - ŽiWell v Piešťanoch

12/12/2016

0 Comments

 
​ŽiWell je kultúrne a komunitné centrum, ale aj krčma a kaviareň s originálnym interiérom, dobrým pivom, kávou priamo z pražiarne, kvalitnými čajmi a ponukou vegánskych a vegetariánskych jedál. Viac nám o ňom porozprávala Hana Kalinová, ktorá tu robí prácu projektovej a programovej manažérky a spolu s ďalšími kolegami sa stará o organizáciu aktivít a ich propagáciu. V rámci OZ Kvas, ktoré je prevádzkovateľom ŽiWllu vykonáva prácu koordinátorky projektov Európskej dobrovoľníckej služby a pracovníčky s mládežou. Do Kvasu a ŽiWllu prišla v roku 2013. „Páčila sa mi myšlienka byť súčasťou niečoho originálneho a zmysluplného. Ani jeden z mojich pracovných dní nie je rovnaký a šéfovia sú skvelí. To si po 6. rokoch v školstve veľmi cením,“ hovorí Hana.
Picture
Kedy vznikol ŽiWell a kto stál za jeho zrodom?
Kultúrne a komunitné centrum ŽiWell sme otvorili ako občianske združenie Kvas, konkrétne jeho štyria zakladajúci členovia. Chceli sme ho otvoriť na magický dátum 12.12.´12 o 12:12 hod. a aj sa nám to podarilo. Rekonštrukciu interiéru sme robili samostatne s podporou našich kamarátov, ktorí nám ochotne chodili pomáhať. Bolo to skvelé a entuziastické obdobie. Vtedy ešte interiér z paliet nebol taký rozšírený, boli sme medzi prvými.      

Aké aspekty motivovali zakladateľov vybudovať takéto kultúrne a komunitné centrum?
Tých aspektov bolo viacero. V prvom rade sme už predtým pôsobili v Piešťanoch ako environmentálne orientované OZ Kvas. No nemali sme na naše aktivity stále priestory, o ktoré by sme sa s nikým nemuseli deliť. Išlo hlavne o organizáciu rôznych workshopov, diskusií a pod. V roku 2012 sa zakladatelia Aurel Rusnák a Peter Demko ocitli po plnení si cestovateľských snov naspäť v Piešťanoch a mali potrebu vybudovať základňu pre svoje OZ. Zároveň im napadlo, že by bolo fajn prepojiť aktivity OZ s komerčnou činnosťou, ktorá by poskytovala finančné zdroje pre kultúrne a komunitné podujatia.
​
Ďalším motivačným aspektom bolo robiť veci, ktoré chalanom samotným v Piešťanoch chýbali. Obaja sú veľkí pivári, chceli teda ponúkať kvalitné a zaujímavé pivá. A zároveň chceli poskytovať priestor pre klubové koncerty, malé divadelné predstavenia, workshopy, diskusie, cestovateľské rozprávania atď.   
Picture
V ŽiWlli svojim zákazníkom ponúkate vegetariánske a vegánske jedlá. Prečo ste sa tak rozhodli?
Veľmi významným impulzom pre rozbehnutie varenia bolo získanie grantu od nadácie Provida v rámci grantového programu "Môžu ryby lietať?", z ktorého sme financovali moderné vybavenie kuchyne. My sme začali variť už pár mesiacov predtým, ale toto nám umožnilo skvalitniť aj zrýchliť prípravu jedál.

Čo sa týka vegetariánskych a vegánskych jedál, tie rezonujú s environmentálnym konceptom OZ Kvas. Zaujímavosťou je, že samotní zakladatelia nie sú vegetariáni, no uvedomujú si, že mäso nepotrebujú na jedálničku každý deň. Roku 2013 im do cesty prišla výborná kuchárka Dobromila, ktorá im otvorila nové obzory a vďaka nej zistili, že aj vegetariánske jedlo môže byť pôžitkom. Zároveň si všetci uvedomili, že žiadna iná prevádzka v Piešťanoch neposkytuje takéto obedy denne. V podstate išli zaplniť dieru na trhu. Dnes sme sa už posunuli ďalej. Dobromila sa začala venovať viac svojim kuchárskym workshopom, ale pred odchodom vyškolila skvelý tím. Máme aj ďalšieho kuchára, ktorý sa orientuje najmä na indickú kuchyňu, lebo tam v minulosti pobudol nejakú dobu. Taktiež sme zaviedli rozvoz obedov, pretože mnohí zákazníci nestíhali prísť počas krátkej obedovej prestávky k nám.  
​Vo svojom jedálnom lístku mávate pestrý výber jedál. Ktoré patria u vašich hostí medzi tie najobľúbenejšie?
Nuž, to je taká klasika. Dáte do menu lasagne, pizzu, halušky či tiramisu a zákazníkov máte zaručených. Vtedy príde na obed aj veľa ne-vegetariánov. Niektorí však chodia vyložene na Indiu. No a potom hummus či falafel tiež vedia prilákať. 
ukážky jedál
Picture
Picture
Picture
V Piešťanoch sa varí aj pivo s názvom ŽiWell. Aká je spojitosť medzi piešťanským Občianskym združením Kvas, pivom ŽiWell a komunitným centrom ŽiWell?
Kultúrne a komunitné centrum ŽiWell je projektom občianskeho združenia Kvas, čiže prevádzkovateľom ŽiWllu je OZ Kvas. Pivo ŽiWell sa varí v Prvom piešťanskom pivovare. Je to súkromná prevádzka, úplne oddelená od OZ. Prepájajú ich dve osoby, ktoré figurujú aj v OZ aj v pivovare, a to Aurel a Peter.
Pivo ŽiWell však vyjadruje tú istú filozofiu ako klub ŽiWell: priniesť na trh niečo nové, originálne a poctivé. V podstate si chlapci plnia svoje sny na všetkých frontoch :)
​
Existuje ešte niečo, čo by ste chceli v budúcnosti v ŽiWlli zrealizovať?
Momentálne sme spokojní s paletou akcií, ktoré robíme. Tešíme sa aj z kuchyne a aj z toho, ako sme nabehli na ten rozvoz. Vždy je čo vylepšovať a doťahovať detaily. Takisto sa veľmi tešíme zaujímavým spoluprácam s inými OZ či ďalšími organizáciami.
koncerty v žiwlli
Picture
Picture
Picture
Picture
menu na tento týždeň
Picture
ŽiWell nájdete na Winterovej ulici č. 3 v Piešťanoch:
0 Comments

Miesto, kde dávajú zákazníkom pocítiť, že si ich vážia - Bistro Lahodnosti v Poprade

10/10/2016

0 Comments

 
Popradské bistro Lahodnosti ponúka svojim hosťom zdravé raw a vegánske jedlá. V auguste bistro oslávilo svoje druhé narodeniny. Za jeho zrodom, koncepciou a fungovaním stojí Lenka Šimková Stejskalová: „Lahodnosti pôvodne fungovali ako raw bistro, zákazníci si ale vyžiadali teplé zdravé jedlá, a tak sme sa presťahovali a už rok a pol fungujeme ako vegánske, vegetariánska a raw  bistro v Poprade.“ 
Picture
Ak by išlo Lahodnostiam o zisk, pečú pizzu, varia halušky a čapujú europivo
Lahodnosti majú svoj príbeh, ktorý sa začal asi pred 4 rokmi, keď bola Lenka na materskej dovolenke a so synom občas sedávala za počítačom a obkukovala príspevky svojich priateľov. „Neustále som triafala na blízku priateľku zo študentských čias, ktorá kvôli zdravotným problémom hľadala riešenia a našla ich v stravovaní. Začala sa veľmi prísne a striktne venovať živej strave a zrazu jej starosti pominuli. Bola zdravá. Nadšene uverejňovala rôzne recepty a ja som tak trocha s odstupom sledovala videá s receptúrami, šťastných a usmievavých ľudí, ktorí stále niečo strúhali a chrúmali. Raz ma jedno video priam priviedlo do nepríčetnosti, keď veselé malé deti pripravovali cuketové špagety, jedlo bolo hotové o pár minút a celá rodina sa išla zblázniť, aké je to dobré. Vravím si, tak toto ja musím vyskúšať. Tomuto ja neverím. Nuž a ostala som na živej strave 3 mesiace :).“ Lenka však nie je úplne presvedčená, že v našich zemepisných šírkach je to tá jediná pravá cesta, nakoľko človek podľa nej potrebuje konzumovať aj veľa exotických a cudzokrajných surovín a ona má rada skôr lokálne zmýšľanie. Za správny smer považuje vegánstvo. Variť vegánske jedlá sa dá aj z lokálnych surovín: „Rodina to lepšie zvláda na tanieri a zákazníci sú na tento smer v našich zemepisných šírkach viac pripravení ako na živú stravu. A nemusíme si nič tajiť, každý podniká pre zisk. Samozrejme, ak by nám v Lahodnostiach išlo len o zisk, pečieme pizzu, varíme halušky, alebo sa venujeme meníčkovej obedovej reštaurácii, čapujeme europivo a neriešime pôvod surovín. Lahodnosti sú sen, sú osveta, sú živobytie a sú miestom, kde je dobrá atmosféra ktorá vzniká presne pre to, že nám nie je jedno, ako budeme naše zisky tvoriť.“
 
Zákazníkom dávajú pocítiť, že si ich vážia
Lahodnosti si pomaly získavajú čoraz väčšie množstvo spokojných zákazníkov. Spočiatku rozmýšľali, či investujú úspory do mixérov alebo do reklamy, keďže aj jedno aj druhé považovali za veľmi potrebné. Rozhodli sa však raziť si cestu výhradne dobrým menom a dobrými referenciami. „Na čo vám je mega kampaň, že ste otvorili reštauráciu, keď nezvládnete nápor a pokazíte si meno skôr, ako ste začali. Na čo vám je mega kampaň, keď na vegánske jedlá príde vždy len určitá skupina zákazníkov.  Dnes už rozmýšľame nad reklamou a zisťujeme, že ju už ani nepotrebujeme :). Dobré meno a dobré referencie sa šíria a my máme veľkú základňu stálych domácich i zahraničných hostí,“ hovorí zakladateľka bistra. V gastroslužbách sú podľa jej slov dva roky nič – kvapkou v mori. Dôležité je zotrvať a držať si neustále kvalitu ako v prvý deň. Držia sa tiež myšlienky: nepoľaviť, nemať veľké očakávania a vážiť si zákazníkov aj kolegov. „Ak sa k vám zákazník vracia, dajte mu pocítiť, že si ho vážite, porozprávajte sa s ním, úprimne a s radosťou. Mám detsky úprimnú radosť z mäsožravcov, ktorý tak od srdca povedia, neveril som, ale je to dobré, prídem znova, nemusím mať rezeň každý deň :).“
Picture

Najviac fičia raw cuketové špagety, vegan burger a živé sladkosti
Ponuka raw a vegánskych jedál je v bistre naozaj široká a pestrá. Najobľúbenejším, najzdravším a zároveň najchutnejším reprezentantom Lahodností sú ich povestné raw cuketové špagety. Receptúra je však upravená a doladená podľa Lenkiných predstáv tak, aby to bola skutočná vlajková loď zdravia a chutí. Z vegánskych jedál majú zákazníci najradšej vegan burger. „Uznávam, že v ponuke ho majú mnohí, ale ten náš má mnohé špecifiká. Prezrádzať ich nebudem, treba prísť ochutnať. Pripravujeme ďalší posun a to bezlepkovú variantu. U nás to však neznamená kúpiť bezlepkovú žemľu alebo zmes plnú chemikálií. U nás to znamená vyvinúť vlastnú, domácu bezlepkovú žemľu,“ uvádza majiteľka. Bistro je známe aj rozvozom smoothies do práce. „Do smoothies dokážeme chutne zakomponovať aj druhy zeleniny, na ktoré by ste sa ani nepozreli a podaktoré možno ani nechceli piť. Pre maškrtné jazýčky máme v ponuke živé sladkosti. Všetky torty, ktoré pripravujeme, si tvoríme sami. Najobľúbenejšie sú slaný karamel a makovo slivková z 5-tich ingrediencií.
 
O zakladateľke Lahodností
Lenka Šimková Stejskalová má 41 rokov a dve deti. Má doktorát z Univerzity Komenského v Bratislave. Prešla niekoľkými prácami, pracovala s mládežou v oblasti prevencie sociálnopatologických javov, ďalej ako riaditeľka pobočky personálnej agentúry, alebo šéfka obchodného oddelenia. Dlhé roky pracovala a stále pracuje ako lektor a školiteľ v personálnej oblasti. Jej najnovším prírastkom v oblasti práca je, že sa stala modrým anjelom – členom tímu krízovej intervencie Modrý Anjel, na čo je nesmierne hrdá.
„V Lahodnej kuchyni už varievam len občas (vyše roka som varila sama), pretože mám úžasné kolegyne, ktoré majú veľmi šikovné ruky, citlivé nosy a jazýčky. Takže ja už len zaskakujem a venujem sa rozvoju firmy ako celku. Pri príprave mám najradšej vymýšľanie nových raw dezertov, najmä krémov, vymýšľanie smoothies kombinácií a zdobenie hlavných jedál na tanieri. V Lahodnostiach mám rada každé jedno jedlo, veď som ich všetky vymyslela :), ale ak niečím nepohrdnem naozaj nikdy a je to o mne všeobecne známe, zbožňujem náš miešaný nápoj – jahodový sneh, ktorý pozostáva z kombinácie kokosového mlieka, jahôd a datlí vo forme snehu.“
Jedlá, dezerty a Nápoje Lahodností
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Menu na tento týždeň:
Picture
Picture
Bistro Lahodnosti nájdete na Námestí sv. Egídia 44 (budova OTP banky) v Poprade.
0 Comments

Donášková služba Vegoš v Malackách

8/15/2016

0 Comments

 
Dnes vám prinášame príbeh Daniela Stupavského, zakladateľa donáškovej služby vegánskych jedál v Malackách. Keď pred dvomi rokmi rozbiehal donáškovú službu, nepredpokladal, že dopyt po vegánskych jedlách v Malackách bude taký výrazný. V súčasnosti má svojich skalných prívržencov a neskromné plány stať sa väčším ako McDonald :-).
Picture

​Odkedy a akým spôsobom funguje vaša donášková služba vegánskych jedál v Malackách?
Vegoš funguje v Malackách od júla 2014, kedy som sa vrátil zo zahraničia. Študoval som vo Veľkej Británii marketing a potom necelé dva roky cestoval po svete. To bol aj čas, kedy som sa stal vegetariánom a postupne som  začal uvažovať nad tým, že väčší zmysel má byť vegánom.

Prečo má podľa vás má väčší zmysel byť vegánom? Čo pre vás znamená byť vegánom a ako vnímate váš prechod od vegetariánstva k vegánstvu?
Pre mňa boli spočiatku dôležité ekologické dôvody. Hneď ako som zistil, že živočíšne výrobky nie sú nevyhnutné pre život, tak som nemal dôvod pokračovať v ich konzumácii. No tento prechod nebol zo dňa na deň. Trvalo mi to vyše roka, kým som postupne začal vylučovať mäso a následne aj mliečne výrobky a vajcia. Najmä počas mojich ciest bolo niekedy náročné vysvetliť, že nejem mäso, ale väčšina ľudí aspoň trochu chápe významu slova vegetarián, lenže ak mi niekto chcel niečo ponúknuť, tak to väčšinou automaticky znamenalo, že mi ponúknu niečo so syrom alebo vajcami. Preto som sa spočiatku týmto produktom nevyhýbal.

Prečo ste sa rozhodli práve pre donáškovú službu? Nemáte v pláne v budúcnosti otvoriť vegánske bistro alebo reštauráciu?
Bolo to hlavne z dôvodu nižších vstupných nákladov – stačilo v podstate kúpiť auto, vybaviť kuchyňu a spraviť webstránku a mohol som predávať. Nemusel som zháňať priestory v centre mesta a kupovať aj vybavenie do reštaurácie. Neskôr sa to ukázal ako zaujímavý model, ktorý som poskytol aj kamošovi, ktorý rozbehol podobnú službu v Martine, ale on to robí už oveľa lepšie ako ja :-) Bistro alebo reštaurácia je jedna z možností ako ďalej posunúť tento biznis, no v súčasnosti som riešil spôsob, ako by mohol celý Vegoš fungovať bez mojej prítomnosti, keďže sa znovu chystám na nejaký čas do zahraničia.

Čo vás motivovalo rozbehnúť donáškovú službu vegánskych jedál? Je v Malackách dopyt po vegánskej strave?
Motiváciou bolo skôr to, že ma desila predstava sedenia za počítačom 8 hodín denne. Chcel som začať podnikať, a keďže som bol v tom čase čerstvý vegán, tak som to vyskúšal spojiť. Ako som už spomínal, bol som veľmi opatrný – začal som len s malým kapitálom úplne sám, aby som v prípade neúspechu neprišiel o veľa peňazí. Všetko, čo som prvý rok zarobil išlo buď hneď naspäť do firmy, alebo na splátku pôžičky. V Malackách doteraz nebola ani len vegetariánska reštaurácia a ponuka vegetariánskych jedál v ostatných reštauráciách bola veľmi slabá. S malým dopytom som nikdy nemal problém, skôr naopak. V niektoré dni som už o deviatej ráno musel odmietať objednávky na obed, keďže moja kapacita je obmedzená. Priznám sa teda, že záujem aj mňa prekvapil.

Po ktorých vegánskych jedlách je najvyšší dopyt?
Pôvodne som chcel variť čo najzdravšie, ale ľudia majú záujem skôr o tie menej zdravé veci – vyprážané karbonátky a iné podobné veci. Na druhej strane to ale chápem, tieto veci chutia najlepšie, lebo tuk je nositeľom chuti.

Kto je u vás hlavným kuchárom? Povedzte nám o ňom niečo viac.
Ešte donedávna som varil len ja. Nie som síce vyučený, ale variť ma bavilo. Ako som ale už spomínal, snažil som sa, aby Vegoš fungoval aj bez mojej prítomnosti, tak už niečo vyše mesiaca mi pomáha kamarátka, ktorá je na tom podobne s varením ako ja. :-)

Záujemcovia o vaše vegánske jedlá môžu sledovať dennú ponuku na vašej webovej stránke a na facebooku. Pri jedle je uvedené zloženie a ilustračná fotka. Prečo je len ilustračná? Nemáte v pláne fotiť v budúcnosti vaše reálne jedlá? Možno by ste navnadili viacerých potenciálnych zákazníkov.
Ilustračná je preto, aby si zákazníci vedeli predstaviť, čo dostanú na tanieri. Snažíme sa po navarení si tie jedlá odfotiť, ale väčšinou sme pod takým časovým tlakom, že to nestíhame.

Jedlo balíte do vratných obalov, ktoré sú zálohované sumou 1 euro. Pri objednávke jedného obedu zákazníkom poskytujete  dva obaly na polievku a hlavné jedlo. Prečo ste sa rozhodli ísť touto cestou?
Ja som sa stal vegánom hlavne z ekologických dôvodov, preto sa snažím, aby aj všetky ostatné aktivity boli čo najekologickejšie. Je to síce náročnejšia cesta, ale myslím si, že správna. Vďaka tomuto sa nám doteraz podarilo predísť veľkému množstvu odpadu. Ak by sme obedy balili do tých klasických polystyrénových obalov, tak tá kopa odpadu, ktorá by vznikla mala na výšku asi 2 kilometre.
​
Aké má Vegoš túžby a plány do budúcna?
Byť väčší ako McDonald do roku 2050. :-)
 
Zopár vybraných vegánskych jedál a ilustračných obrázkov donáškovej služby Vegoš:
  • Hrášková polievka + Boloňské kukuričné špagety
  • Cícerová polievka s paradajkami  + Tofu na kari so zeleninou a ryžou
  • Karfiolová polievka s krúpkami + Paradajková omáčka s plnenou paprikou a knedľou
  • Zeleninová polievka s drobkami + Lečo so zemiakmi
  • Kukuricová krémová + Bulgur s hubami a zeleninovým šalátom
  • Kalerábová polievka + Tempeh, knedlo, zelo 
0 Comments

Bistro Simply Vegan v Prievidzi

6/29/2016

0 Comments

 
Dve šikovné Prievidžanky si plnia svoj sen. Doslova vlastnými rukami, šikovnosťou, zručnosťou a aj vďaka talentu variť chutné vegánske jedlá a tvoriť nádherné torty a koláče, dočkali sa svojho veľkého dňa a už tento piatok odštartujú novú životnú etapu. V Prievidzi otvoria svoje malé útulné vegánske bistro.
​
Picture
​
Prezraďte nám dievčatá, čo vás motivovalo k otvoreniu vegánskeho bistra?

Na túto otázku sa nám s úsmevom na perách veru ťažko odpovedá, lebo veľakrát stojíme v našom bistre a pýtame sa jedna druhej, ako sme sa tu vlastne ocitli :). Všetko sa to udialo tak rýchlo, aj keď máme pocit, že na toto sme sa pripravovali celý život. Motivoval nás hlavne náš vlastný život a to ako sa zmenil po prechode na vegánsku stravu, či už po zdravotnej, psychickej alebo životnej stránke. Rady by sme sa o to podelili s ľuďmi a dokázali im, že aj bez mäsa a živočíšnych produktov sa dá najesť plnohodnotne a môžete žiť spokojnejší a pozitívnejší život. Ale ako hnací motor číslo jedna považujeme lásku k živým tvorom, ktoré sa nevedia brániť a počujeme ich plačúci hlas aj v tejto hlučnej dobe, kedy človek nevidí za svoj vlastný tanier.

Picture
Picture

Čo ste robili predtým, ako ste sa rozhodli vybudovať vlastné vegánske bistro?


Predtým sme sa len-tak túlali životom a čakali, kým sa stretneme a bude to tak pracovne a ľudsky fungovať ako nikdy predtým. Samozrejme, nebolo to také jednoduché. Ani jedna nie sme vyučená kuchárka, naše kulinárske zručnosti sme sa naučili samé a je za tým veľa skúšania a času. Keďže je to náš každodenný život a to, čo nás napĺňa, asi by nám nič nešlo lepšie. Ale keby sme pred pár rokmi videli budúcnosť, tak by sme sa asi z chuti zasmiali a ťukali si na čelo. Lebo niekedy bol problém upiecť aj obyčajnú bábovku bez vajca a mlieka, aby sa podarila. No myslíme si, že ak človek robí niečo s láskou a neodradia ho prekážky, môže dokázať čokoľvek. A nakoniec zistí, že tie prekážky boli vlastne dar. Dar ako byť lepším.
​

Picture
Picture

Prečo ste sa rozhodli otvoriť svoju prevádzku práve v Prievidzi?

Obidve pochádzame z dedín v okolí Prievidze a máme to tu naozaj rady. Aj keď sme už precestovali veľa krajín a videli to, po čom sa ľudia ženú, kým im medzi prstami preteká život, chceme žiť inak. Túžime niečo budovať tu, kde sa cítime doma a keď budeme môcť pritom pomáhať druhým, nemôžeme byť šťastnejšie. Záujem o rastlinnú stravu sa zvyšuje aj v menších mestách, čomu sa veľmi tešíme a budeme rady, ak svojou kvapkou prispejeme k tomu, aby sme spravili našu planétu lepším miestom.
​
Picture
Picture

​Existuje mnoho ľudí, ktorí snívajú o otvorení vlastnej prevádzky, no viacerých odradí množstvo byrokratívnych záležitostí. Čo bolo pre vás počas tohto procesu najťažšie?

Ako sa hovorí, to, čo si dokážeš predstaviť, to môže byť aj realitou. Preto je najdôležitejšie snívať, veriť, plánovať a keď to má prísť, tak vás to milo prekvapí. Obidve máme vyštudované obchodné akadémie a práve toto nás, paradoxne, asi najviac desilo. Všetky tie papiere, formuláre, čakanie, ale keď nemáte v hlave presnú ucelené predstavu, nemá vás čo sklamať alebo naštvať. Jednoducho sa len-tak necháte unášať a ak sa aj nič pozitívne neudeje, aspoň vám to posunie prah trpezlivosti s úradmi. No najťažší je prvý krok, odraziť sa, zhlboka sa nadýchnuť a ísť do toho po hlave.

Picture
Picture

Kde ste sa naučili variť vegánske a vegetariánske jedlá a robiť také skvostné a lahodné raw torty a koláče?

Ako sme už spomínali, my sme mali mať namiesto varechy a zástery kostýmček a veľa „šanónov“ s papiermi. K vegánskemu a raw stravovaniu sme sa dostali cez vegetariánstvo. Sú to ako triedy v škole. Bez absolvovania prvej triedy sa ťažšie človek dostane k dokončeniu prvého stupňa. Ešte stále nemáme pocit, že sme sa niečo naučili, vždy nás niečo milo prekvapí, či už kombinácie chutí alebo benefity rastlinnej stravy pre ľudský organizmus. Ale ak vďaka našim skúsenostiam pomôžeme niekomu, aby dokončil aspoň tú prvú triedu, budeme šťastné. A čo si hlavne myslíme je, že variť sa nedá naučiť. Je to niečo čo vyžaruje zvnútra, niečo ako druh umenia, čo má každý v sebe.
​
Picture
Picture

​A na záver nám povedzte, na aké jedlá sa môžu vaši zákazníci tešiť vo vašom novučičkom vegánskom bistre?

Naši zákazníci sa môžu tešiť na raw koláčiky od výmyslu sveta, ktoré sú bez cukru, bez múky, bez živočíšnych produktov, no nie bez chuti :). Čerstvé šťavy, domáce limonády, raňajkový sortiment, šaláty, ale aj na niečo poriadne pod zub. Náš koncept spočíva v klasike, ktorú sa snažíme prerábať do zdravšej a etickejšej verzie. To je to, čo nás najviac baví, prerábať tradičné recepty do vegánskej verzie a potom sledovať tváre ľudí, ktorí nespoznajú rozdiel. A o to nám ide, ukázať ľuďom, že to nie je len o klíčkoch a tráve, ale aj o pestrej a zdravej kuchyni, ktorá vám otvorí nové obzory a nemusíte sa pritom ukrátiť o chuť. Je to len malá zmena, ktorou však môžete ovplyvniť a odštartovať veľké veci.

Picture
 
Soňa a Petra z bistra Simply Vegan sú dve mladé ženy, dve odlišné osoby s veľmi blízkym pohľadom na svet, ktoré spojila náhoda: „Bol to asi skôr osud, lebo život to zariadil tak, že pre ľudí pečieme, varíme a pripravujeme akcie pod našim spoločným názvom Simply Vegan. Dve slovíčka, ktoré pre nás vystihujú absolútne všetko. Jednoduchosť a ľahkosť pri varení a pečení, lásku k živým tvorom, pohľad na svet cez srdce a dokázanie ľuďom, že rastlinná strava je plnohodnotná a medzi ňou a tou živočíšnou niekedy ani nespoznáte rozdiel. Keď rozdiel, tak iba v ľahšom myslení, menšej konfekčnej veľkosti a zlepšení zdravotného stavu.“  

Bistro bude otvorené od pondelka do piatka od 8.00 do 15.00. Nájdete ho na Bakalárskej ulici č. 2 v budove vysokej školy zozadu, v uličke oproti hotelu Preuge vo veľkej kovovej bráne.
​

1. júla 2016 bude bistro otvorené od 9.00 do 16.00. Ochutnať tu budete môcť rôzne druhy raw koláčov, zdravé drinky, Simply Vegan tresku, šaláty, bagety, doplnkový sortiment a rôzne iné prekvapenia. Ak vás zaujíma ich denná ponuka jedál, sledujte ich fb stránku.

0 Comments

Nostalgia - palacinkáreň a zdravá strava v Dolnom Kubíne

6/22/2016

0 Comments

 
20. augusta v roku 2013 vznikla v Dolnom Kubíne palacinkáreň a reštaurácia so zdravou stravou zvaná Nostalgia. Reštaurácia podobného typu na Orave veľmi chýbala. Jej majiteľka Danka Krasničanová našla priestory a pustila sa do prestavby a zútulňovania reštaurácie. 
Picture
​Z bývalej predajne s hračkami vznikol krásny, zrekonštruovaný interiér. Stále však nebolo isté, či sa na Orave nájde dostatok záujemcov o zdravú stravu. Oplatilo sa však veriť svojmu presvedčeniu. Dnes má reštaurácia veľa spokojných návštevníkov a vraj ju navštevujú ľudia nielen z okolia Dolného Kubína, ale aj z iných kútov Oravy, Liptova či Turca. „V Dolnom Kubíne žijem so svojim synom, mám tu priateľov, známych a práve v Dolnom Kubíne chýbala reštaurácia, ktorá by poskytovala alternatívu klasickému stravovaniu a ukázala zdravý trend,“ hovorí na úvod majiteľka.
​
Danka Krasničanová takmer celý profesijný život pracovala v hotelierstve. Prešla všetkými pozíciami, od tých najnižších, až po manažovanie zariadenia s niekoľkými desiatkami zamestnancov. „Narodil sa mi syn, a tak som začala uvažovať, kam sa ďalej posunúť po materskej dovolenke. Okrem klasických gastronomických zariadení chýbalo na trhu niečo iné, niečo výnimočnejšie a tak som sa rozhodla otvoriť palacinkáreň,“ hovorí o motívoch založenia reštaurácie jej majiteľka.
Picture
​V Nostalgii varia vegetariánske, vegánske i bezlepkové jedlá, ale najedia sa tu aj ľudia preferujúci mäso. Denné menu je veľmi pestré. Kuchári sa inšpirujú klasickou slovenskou kuchyňou, ale aj talianskou, indickou či poľskou kuchyňou. Každý deň je v ponuke sladká a slaná palacinka s chutnými náplňami a bohatou oblohou. „Ponúkame predovšetkým vegetariánske a vegánske jedlá, a práve tie sú medzi našimi zákazníkmi najvyhľadávanejšie a mimoriadne obľúbené. Plátame tak dieru, ktorá je na trhu a chodia k nám ľudia nielen z okolia Dolného Kubína, ale aj z iných kútov Oravy, Liptova či Turca,“ uvádza majiteľka, ktorá na začiatku pripravovala a varila všetky jedlá sama. „Postupne som si „vychovala“ druhú kuchárku a ako narastal záujem ľudí o naše zariadenie a zdravé stravovanie, tak sa rozširoval aj počet zamestnancov. Momentálne okrem mňa varí jedna hlavná kuchárka Bea a dvaja pomocní kuchári. Všetci sa „vyškolili“ v Nostalgii nakoľko, okrem školy života, nevieme o žiadnej škole, kde by sa učilo zdravo variť.“
Filozofiou a prioritou Nostalgie je podpora regiónu. V čo najväčšej možnej miere sa preto snažia variť zo surovín, ktoré ponúkajú a dopestujú regionálni producenti. „Chýbajúce položky zvyčajne dopĺňame slovenskými výrobkami a až v poslednom rade siahame po zahraničných výrobkoch. Sú, samozrejme, recepty a jedlá, ktoré zo slovenských surovín neuvaríme. Zo začiatku sme sa snažili o varenie v 100 % bio kvalite. Ekonomická situácia na Slovensku je, bohužiaľ, taká, aká je a keďže medzi zákazníkmi o predajnosti jedla rozhoduje nielen kvalita, ale aj cena, varíme aj zo surovín, ktoré nie sú v bio kvalite. Ale zo zásady, že 90 – 95 % surovín musí byť čerstvých, nezľavíme,“ stojí si za svojim majiteľka Danka.
Náhodne vybratý jedálny lístok:
  • Brokolicová krémová polievka zjemnená leštinskou smotanou posypaná opečenými mandľovými lupienkami (vhodné pre vegetariánov i celiatikov)
  • Zeleninová polievka pripravená so špaldou posypaná čerstvou petržlenovou vňaťou (vhodné pre vegánov)
  • Pečené bravčové karé preliate kôprovou omáčkou podávané s pečenými maslovými zemiakmi (vhodné pre celiatikov)
  • Špenátové halušky preliate Roquefortovou omáčkou podávané so zeleninovou oblohou (vhodné pre vegetariánov)
  • ALOO MATAR PULAO – indické zeleninové risotto ochutené čerstvým koriandrom podávané so zeleninovou oblohou (vhodné pre vegánov i celiatikov)
  • Šopský zeleninový šalát so syrom Feta podávaný s hriankou
  • Palacinka plnená syrovou omáčkou a pečeným kuracím mäskom podávaná so zeleninou
  • Palacinka plnená malinovou plnkou a horkou čokoládou preliata karamelovou polevou podávaná s ovocím a šľahačkou
Picture
Denné menu a ponuku nájdete na webstránke: http://nostalgia-dk.sk/
Reštauráciu môžete navštíviť na Lucenkovej 1203/10 na Bysterci pod bytovkou, situovanú medzi obchodmi.
0 Comments

    Autor: Natália Kuľková

    Archives

    February 2017
    December 2016
    October 2016
    August 2016
    June 2016

    Categories

    All

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Domov
  • Recepty
    • Hlavné jedlá >
      • Vegánske
      • Vegetariánske
    • Polievky
    • Nátierky
    • Celozrnné múčne
    • Dezerty a sladké
    • Nápoje
    • Bezlepkové
    • Kaše
  • Deti
    • Varíme s deťmi
    • Čítame s deťmi
    • Tvoríme s deťmi
    • Pestujeme s deťmi
    • Túlame sa s deťmi
  • Knihy
    • vegáni
    • vegetariáni
    • Deti a rodina
    • Nápoje
  • Spolupráca
  • Kontakt